خرید تضمینی برق - رایان انرژی آریا

خرید تضمینی برق

آشنایی با خرید تضمینی برق

خرید تضمینی برق

خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک براساس مصوبه وزیر پیشین نیرو به شماره ۹۵/۱۴۲۷۳/۳۰/۱۰۰ مورخ ۱۹/۰۲/۱۳۹۵ مطرح می‌شود؛ بدین معنی که مشترکین برق تا سقف ظرفیت انشعاب خود می‌توانند اقدام به راه‌اندازی نیروگاه نمایند. لذا شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق سراسر کشور به نمایندگی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری ایران (ساتبا) مدیر پیمان طرح خرید برق از مشترکین در محدوده تحت پوشش خود می‌باشند.
سیاست وزارت نیرو در جهت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و استفاده‌ی حداکثری از انرژی‌های پاک این است که سالانه حداکثر ۲۰۰۰ مگاوات برق پاک را با همکاری بخش خصوصی دنبال می‌کند، از این رو قرارداد خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های موضوع این ابلاغیه برای یک دوره ۲۰ ساله با نرخ‌های پایه انجام می‌پذیرد. در جدول ذیل نرخ خرید ۴ نوع از متداول‌ترین انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران که از پتانسیل بالایی برخوردار هستند مشاهده می‌شود.

سیاست وزارت نیرو توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و استفاده‌ی حداکثری از انرژی‌های پاک و همکاری با بخش خصوصی در این زمینه است.

نکته مهم این است که دوره‌ی بیست ساله خرید تضمینی برق از زمان عقد قرارداد آغاز می‌شود و مدت زمان احداث نیروگاه را نیز شامل می‌شود؛ لذا بسیار مهم است پیمانکاری برای طراحی، مشاوره، نصب و راه‌اندازی انتخاب شود که بتواند در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت پروژه را به اتمام برساند. موضوع مهم دیگر این است که نرخ پایه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌هایی که با تجهیزات برخوردار از دانش فنی، طراحی و ساخت داخل احداث می‌شوند حداکثر تا 30 درصد براساس تصویب‌نامه هیئت وزیران افزایش می‌یابد. از آنجا که رایان انرژی 2 نمونه توربین بادی شهری مقیاس کو توربین بادی شهری مقیاس کوچک کرده است در صورت احداث نیروگاه بادی با این توربین‌ها از درآمد بیشتری برخوردار خواهید شد در حالی که نصب هزینه‌های احداث یک نیروگاه فتوولتاییک را برای تولید انرژی یکسان صرف کرده‌اید.
در طول دوره قرارداد خرید تضمینی برق و پس از آن، سرمایه‌گذار مجاز به فروش برق در داخل کشور در قالب قرارداد دو جانبه، بورس انرژی، بازار برق و یا هر قالب دیگر مورد تایید وزارت نیرو خواهد بود. صادرات برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک پس از دریافت مجوز جداگانه امکان‌پذیر است. براساس این مصوبه مسئولیت صدور پروانه احداث متقاضیان، عقد قرارداد خرید تضمینی برق و پرداخت تعهدات تولید برق تجدیدپذیر و پاک با «ساتبا» می‌باش اینجا ای ثبت‌نام به اینجا مراجعه کنید.
توصیه می‌شود افرادی که قصد راه‌اندازی نیروگاه تجدیدپذیر را دارند از مشاوره‌های رایگان رایان انرژی بهره برند. برای درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.